Πέμπτη 8 Δεκεμβρίου 2016

Ολυμπιακός - Μίσκολτς 93-58 για το Eurocup Γυναικών

Μια πολύ σημαντική νίκη σημείωσε ο Ολυμπιακός για την 5η αγωνιστική του Δ’ Ομίλου του Eurocup.

Επικράτησε στο κλειστό της Γλυφάδας με 93-58 της Μίσκολτς και την τελευταία αγωνιστική απέναντι στην Γκούντ Έιντζελς Κόζιτσε θα διεκδικήσει την πρόκριση.

Να σημειωθεί ότι ο στόχος της πρόκρισης θα επιτευχθεί ακόμα κι αν ο Ολυμπιακός χάσει με διαφορά 6 πόντων, καθώς είχε επικρατήσει με +7 στον Α’ γύρο στη Γλυφάδα (85-78).

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος σε όλη διάρκεια της αναμέτρησης και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην Μίσκολτς. Πήρε από το ξεκίνημα προβάδισμα στο σκορ και με την πάροδο του αγώνα το αύξανε.

Ουσιαστικά το παιχνίδι κρίθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο εκεί όπου ο Ολυμπιακός μετέτρεψε σε ένα τρίλεπτο (13ο με 16ο λεπτό) το 27-23 σε 42-13 βάζοντας τέλος στις όποιες ελπίδες της αντιπάλου. Οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη κράτησαν τη μεγάλη διαφορά που την έφτασαν ως τους 41 πόντους (90-49 στο 37ο λεπτό) φτάνοντας σε μια άνετη επικράτηση με 93-58.

Ολυμπιακός - Μίσκολτς................ 93-58
Δεκάλεπτα: 17-8, 51-21, 77-39, 93-58
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ελένη Καπογιάννη): Σταμάτη 5 (1), Μπόνη, Χατζηνικολάου 6 , Χόντζις 5 (1), Μάλτση 25 (5), Παπαμιχαήλ 2, Χαλιβέρα, Τζόνσον 5, Κοσμά, Καλτσίδου 7 (1), Δημητράκου 18 (2), Κάιζερ 20.
ΑΛΟΥΙΝΒΕΝΤ ΜΙΣΚΟΛΤΣ (Μαϊκέλ Λόπεζ): Τόμλινσον 15 (2), Χόρβαθ, Αντάμεζ 4, Τσανκ 4 (1), Ουόρεν 1, Γιοβάνοβιτς 19 (1), Γκορχανάζ 2, Ρασίντ 6, Ζέσκι 7 (1).