Τετάρτη 14 Δεκεμβρίου 2016

Ουσάκ-ΠΑΟΚ 78-77 για το Basketball Champions League

Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα από την Ουσάκ εκτός έδρας με το τελικό 78-77, στο πλαίσιο της ένατης αγωνιστικής του Basketball Champions League.
Ένα αμφίρροπο ξεκίνημα, διαδέχθηκε μια ελαφρά υπεροχή του ΠΑΟΚ που μεταφράστηκε σε ένα +6 (6-12, 5’) και λίγο αργότερα στο 9-14 (6’15’’). Η Ουσάκ κατάφερε να ισοφαρίσει (14-14, 8’10’’) και να προηγηθεί (16-14, 9’), κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +3 (21-18).

Οι δύο ομάδες κοίταξαν η μία την άλλη στα μάτια και πάλι στα μσά της δεύτερη περιόδου (31-31, 14’15’’) χάρη σε ένα τρίποντο του Απόλλωνα Τσόχλα, αλλά από το σημείο αυτό και μετά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν τον πρώτο λόγο καταφέρνοντας να αγγίξουν το +6 (39-33, 19’). Στο δεύτερο ημίχρονο η Ούσακ ξέφυγε ακόμη περισσότερο, έφτασε στο +12 (50-38, 22’43’’) και διατήρησε τη διαφορά σε διψήφια τιμή. Ο ΠΑΟΚ φώναξε «παρών» στα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου, Σάιμπερτ και Τσόχλας οδήγησαν στο 66-65 (31’18’’) με την έναρξη της τελευταίας περιόδου, για να δώσει και προβάδισμα στην ελληνική ομάδα ο Κλάντον (66-67, 33’40’’). Ο Πέινερς ήταν ο πρωταγωνιστής των τελευταίων φάσεων. Έδωσε το προβάδισμα με 77-75, 47’’ πριν τη λήξη, ενώ με τη λήξη ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων με ταμπλό για το 78-80. Ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε, η Ουσάκ διαμαρτυρήθηκε, οι διαιτητές είδαν και πάλι τη φάση, για να ακυρώσουν τελικά το καλάθι και να δώσουν έτσι το έναυσμα στην τούρκικη ομάδα να πανηγυρίσει με τη σειρά της τη νίκη.

Ουσάκ-ΠΑΟΚ................. 78-77
Δεκάλεπτα: 21-18, 39-36, 62-57, 78-77
Διαιτητές: Κόντε, Μιλόγεβιτς, Βοϊνόβιτς
Ουσάκ (Μπουλκάζ):Όγκαστ 10, Καβακλίογλου 4, Τσαντάν 4, Χάρισον 16, Φρεϊμάνις 18, Σενμέζ, Ντεμιρέλ 9, Καϊρίς 7, ΜακΚίσιτς 10
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος):Χρυσικόπουλος 3, Κόνιαρης 2, Τσόχλας 9, Τέιλορ 7, Μιλιένοβιτς 7, Γλυνιαδάκης 6, Σάιμπερτ 11, Μπράιαντ 7, Πέινερς 19, Κλάντον 6