Σάββατο 17 Δεκεμβρίου 2016

Καβάλα - ΓΣ Λαρισαίων 76-53 (Α2 Εθνική) (Δηλώσεις)

Δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στη βάση τους με το ροζ φύλλο αγώνα οι παίκτες του ΓΣΛ που γνώρισαν την ήττα στην Καβάλα με 76-53, αλλά η ομάδα διαμαρτύρεται για την διαιτησία και συγκεκριμένα μόνο για τα σφυρίγματα του κ. Τσιρτσιμάλη.
Με καλούς οιωνούς ξεκίνησε το ματς ο Γυμναστικός που μπήκε δυναμικά στον αγώνα και κατάφερε να βρίσκεται κοντά στο σκορ και μάλιστα σε απόσταση αναπνοής για να ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ το 20-14.
Η δεύτερη περίοδος ήταν κακή για τους «πράσινους που έπαθαν «μπλακ άουτ» και άρχισαν να χάνουν την επαφή με το σκορ για να τους βρει το τέλος του ημιχρόνου πίσω με 43-22, καθώς υπέπιπταν εύκολα στο λάθος και έχαναν την «μάχη» των ριμπάουντ.
Όμως στην επανάληψη και αφού ηρέμησαν στα αποδυτήρια, συγκεντρώθηκαν και οι Λαρισαίοι ξεκίνησαν πολύ δυναμικά αρχίζοντας να «ροκανίζουν» την σε βάρος τους διαφορά. Μάλιστα μείωσαν στους δέκα πόντους και στο 30’ το σκορ έγινε 52-39.
Και εκεί που όλα έδειχναν ότι ο ΓΣΛ επέστρεψε στο ματς, στην τελευταία περίοδο κάποια σφυρίγματα έκαναν έξαλλους τους «πράσινους» που αποσυντονίστηκαν με αποτέλεσμα να επέλθει η ήττα με τελικό σκορ το 76-53.

ΔΗΛΩΣΗ ΣΤΕΦΑΝΟΥ ΠΕΡΚΟΥ (τεχνικός ΓΣΛ):
«Μετά από την ήττα και το «απρόσκοπτο εμπόδιο» που συναντήσαμε στο σημερινό παιχνίδι, εμείς θα συνεχίσουμε ακόμη πιο δυνατοί, ενωμένοι κ πιο παθιασμένοι στα επόμενα ματς».