Πέμπτη 15 Δεκεμβρίου 2016

Κόζιτσε – Ολυμπιακός 72-59 για το Eurocup Γυναικών

Δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός στη Σλοβακία. Στο τελευταίο και ιδιαίτερα κρίσιμο παιχνίδι του ομίλου του ηττήθηκε από την Γκουντ Έιντζελς Κόζιτσε με 72-59 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Eurocup.

Η ελληνική ομάδα δεν μπόρεσε να υπερασπιστεί το +7 του πρώτου αγώνα, αν και κατέβαλε μεγάλη προσπάθεια.
Ο Ολυμπιακός είχε για κορυφαία την Κάιζερ με 22 πόντους, αλλά αυτό δεν έφτασε. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε την σλοβακική ομάδα μπροστά με 17-10, ενώ στο ημίχρονο προηγούνταν με 38-25.

Η ελληνική ομάδα δεν το έβαλε κάτω, προσπάθησε πάρα πολύ στο δεύτερο ημίχρονο και έριξε τη διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους (48-39 στο 27), ενώ στα μέσα της τέταρτης περιόδου το σκορ ήταν 59-51. Ενάμισι λεπτό πριν το τέλος το παιχνίδι ήταν στο -9 (68-59), αλλά στα τελευταία δευτερόλεπτα οι παίκτριες της Κόζιτσε ευστόχησαν σε βολές, πήραν τη νίκη με 72-59 και την πρόκριση στους «16» του Eurocup.