Κυριακή 20 Νοεμβρίου 2016

Ελλάδα – Βουλγαρία 95-67 για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος γυναικών (Δηλώσεις)

Το ζητούμενο για την Εθνική Γυναικών ήταν η νίκη με διαφορά και τα κατάφερε. Για προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2017 επικράτησε με 95-67 της Βουλγαρίας στο κλειστό γυμναστήριο «Τ.Καμπούρης» της Χαλκίδας και έκανε ένα ακόμη βήμα για την πρόκριση στα τελικά της διοργάνωσης.

Η Εθνική είχε πλουραλισμό στην επίθεση με πέντε παίκτριες με διψήφιο αριθμό πόντων, καθαρό μυαλό σε κάποια κρίσιμα σημεία και πέτυχε έτσι το στόχο της. Πάει πλέον με άλλο αέρα στη Ρωσία για τον αγώνα της Τετάρτης έχοντας εξασφαλίσει τη δεύτερη θέση του ομίλου της.

Η Εθνική ομάδα μπήκε δυνατά στον αγώνα και με το καλημέρα έκανε το 9-2, αλλά η Βουλγαρία μείωσε σε 13-12 στο 6ο λεπτό. Η Καλτσίδου έκανε το 17-14 για να ισοφαρίσει η Ντιμίτροβα σε 17-17 με τρίποντο και με δυο βολές της Κόστοβα η Βουλγαρία πέρασε μπροστά με 19-17. Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε την Ελλάδα να προηγείται με 21-19 με τις Σπανού και Καλτσίδου οι πρώτες σκόρερ για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα.

Η Εθνική στο δεύτερο δεκάλεπτο γρήγορα βρήκε τα πατήματά της και κατάφερε να χτίσει μια διαφορά, καθώς ξέφυγε με 37-25 χάρη στην πίεση στην άμυνα και στις βοήθειές που έδωσαν στην επίθεση Μάλτση και Δημητράκου. Με καλάθι της Νικολοπούλου έγινε το 42-27 και με τη Μάλτση το 44-27. Το ημίχρονο τέλειωσε με ένα τρελό τρίποντο της Κόστοβα πίσω από τη σέντρα που έκανε το 49-35.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Βουλγαρία μείωσε σε 53-45 στο 24ο λεπτό, εκμεταλλευόμενη κάποια λάθη της Εθνικής, αλλά η Ελλάδα επανήλθε κάνοντας το 57-45 , για να έρθει η Μάλτση και να κάνει το 60-45 με τρίποντο στο 26.30. Τo αντιπροσωπευτικό συγκρότημα με τη Χατζηνικολάου έφτασε στο +19 (67-48 στο 28.30).

Η Ελλάδα είχε το πάνω χέρι στον αγώνα και με καλάθι της Αρτεμις Σπανού έγινε το 86-65 στο 36.30 και με τη Δημητράκου το 88-65. Η Εθνική αύξησε ακόμα περισσότερο τη διαφορά που έφτασε στη μέγιστη τιμή της (+30, 95-65) με τρίποντο Καλτσίδου. Το τέλος του αγώνα βρήκε την Ελλάδα νικήτρια με 95-67 και τις διεθνείς να πανηγυρίζουν μαζί με τον κόσμο.

Ελλάδα – Βουλγαρία ..............95-67
Δεκάλεπτα: 21-19, 49-35, 69-54, 95-67
Διαιτητές: Σμίλιανιτς (Σερβία), Σταζιεφ (ΠΓΔΜ), Μουαλέμ (Ισραήλ)
ΕΛΛΑΔΑ (Κεραμιδάς): Σταυρίδου 2, Νικολοπούλου 9, Χατζηνικολάου 16(1), Δημητράκου 13, Μάλτση 17(3), Παπαμιχαήλ 2, Σωτηρίου Κοσμά 1, Σπανού 15(1), Σπυριδοπούλου, Καλτσίδου 20(1).
ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ (Μπόσκοφ): Κότσεβα, Ιβάνοβα 4, Κόστοβα 5(1), Τόμοβα 15, Βοϊνόβα 6, Ντιμίτροβα Ρ. 8, Ντιμίτροβα Ρ. 18(5), Γκεοργκίεβα 6, Πέτεβα, Σαρενκάποβα, Στοϊτσεβα 5.

Δηλώσεις
Κώστας Κεραμιδάς (Προπονητής Ελλάδας): «Κάναμε αυτά τα οποία είχαμε σχεδιάσει στην προπόνηση. Πιέσαμε πολύ στην άμυνα και στέλναμε και δεύτερη παίκτρια στις αντίπαλες.
Οι αθλήτριές μας έβγαλαν ενέργεια θέληση και πάθος κατά τη διάρκεια του αγώνα. Αντιμετωπίσαμε το ματς σαν να ήταν 0-0. Πήραμε μια διαφορά αν και είχαμε άγχος γι’ αυτή. Στο β’ ημίχρονο η ομάδα είχε απόλυτη συγκέντρωση και δύσκολα θα βρεθεί άλλος δεύτερος που να έχει τόσο μεγάλες διαφορές. Ο στόχος του σημερινού αγώνα επιτευχθεί».

Άρτεμις Σπανού (παίκτρια Ελλάδας): «Δεν γνωρίζουμε τι θα γίνει στα υπόλοιπα παιχνίδια. Εμείς κάναμε το καθήκον μας. Τώρα έχουμε μπροστά μας ένα ακόμα παιχνίδι με την Ρωσία όπου θα πάμε να το διεκδικήσουμε. Ο κόσμος και σήμερα ήταν κοντά μας και μας εμψύχωνε».

Γκεόργκι Μπόσκοφ (προπονητής Βουλγαρίας): «Περιμέναμε ένα δύσκολο παιχνίδι με την Ελλάδα. Έχει καλύτερη ομάδα αυτή τη στιγμή. Η Ελλάδα έπαιξε καλύτερα στην επίθεση και είχε μεγαλύτερο κίνητρο παρόλο που ήμασταν κοντά στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού. Η τελική διαφορά δεν είναι αντιπροσωπευτική».

Ντιάνα Βοϊνοβα (παίκτρια Βουλγαρίας): «Η Ελλάδα έπαιξε επιθετικά σε όλο το γήπεδο, μας ανάγκασε σε πολλά λάθη και δεν μπορέσαμε να την ανταγωνιστούμε στο ένας εναντίον ενός. Τα πολλά ριμπάουντ της Ελλάδας έκαναν τη διαφορά. Τώρα πρέπει να γυρίσουμε πίσω και να αναδιοργανωθούμε για το επόμενο παιχνίδι».