Τρίτη 15 Νοεμβρίου 2016

Νίμπουρκ-Άρης 87-79 για το Basketball Champions League

Παρά το προβάδισμα νωρίς στον αγώνα, ο Άρης βρέθηκε να «κυνηγάει» από τα μισά της πρώτης περιόδου, επέστρεψε από το -19, αλλά τελικά η Νίμπουρκ ήταν αυτή που στο γήπεδό της πανηγύρισε τη νίκη με το τελικό 87-79, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Basketball Champions League.

Το καλό ξεκίνημα του Άρη (2-7, 2’) δεν είχε και την αντίστοιχη συνέχεια. Η Νίμπουρκ αντέδρασε άμεσα και το αποτέλεσμα ήταν κάτι παραπάνω από εμφανές στο παρκέ. Ο 7-10 (3’12’’), έγινε 20-10 (5’32’’) με ένα σερί 10-0 από τους γηπεδούχους που συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό για να φτάσουν σε νταμπλ σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο (30-15) και σταδιακά ως το +19 (41-22, 14’). Ο Άρης χρειαζόταν να αντιδράσει άμεσα και αυτό έπραξε στο δεύτερο μισό της δεύτερης περιόδου. Άρχισε να «μαζεύει» τη διαφορά, η οποία έπεσε και πάλι σε μονοψήφιο αριθμό λίγο μετά την ανάπαυλα (45-38) διά χειρός Κάμινγκς. Ο ίδιος έγραψε και το 47-40 (21’44’’),για να ακολουθήσουν Γιάνκοβιτς και Ντραγκίσεβιτς, οδηγώντας στο 49-45 (24’12’’). Ένα λεπτό ήταν αρκετό για να επιστρέψει η Νίμπουρκ στο +10 (55-45, 25’12’’) και δύο λεπτά αργότερα στο +13 (61-48). Ήταν και η διαφορά που ουσιαστικά «σφράγισε» το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, το οποίο έκλεισε 68-55.

Μαρμπλ και Σίμτσακ ήταν αυτοί που βοήθησαν τον Άρη να πλησιάσει στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου με το 70-55 (30’40’’) να γίνεται 70-62 (32’50’’), με τον Κάμινγκς να γράφει από τη γραμμή της φιλανθρωπίας το 72-66 (34’30’’). Η Νίμπουρκ έφτασε και πάλι στο +11 (77-66, 35’50’’), αλλά ο Ζάρας ήρθε να δώσει λύσεις. Ένα τρίποντο, ένα κλέψιμο που οδήγησε σε ένα τρίποντο από τον Τζένκινς διαμόρφωσαν το 77-72 (36’25’’). Η σκυτάλη πέρασε στον Κάμινγς, ο οποίος με πέντε συνεχόμενους πόντους έφερε τον Άρη σε απόσταση αναπνοής από την αντίπαλό του (79-77, 37’32’’).

Το ξέσπασμα αυτό δεν είχε διάρκεια. Οι γηπεδούχοι βρήκαν τις λύσεις που ήθελαν, τόσο στην επίθεση, όσο και στην άμυνα, για να πάρουν και το θετικό αποτέλεσμα με το τελικό 87-79.

Νίμπουρκ-Άρης 87-79
Δεκάλεπτα: 30-15, 45-34, 68-55, 87-79
Διαιτητές: Τσμίκιεβιτς, Ομπράντοβιτς,Νέντοβιτς
Νίμπουρκ: Άλεν 10, Μπέντα 8, Πούμπρλα 11, Χρούμπαν 13, Βελτς 3, Λόρενς 2, Πέτερκα, Σίμπσον 13, Σαντ-Ρόος 23, Κριτζ 4
Άρης (Πρίφτης): Μαρμπλ 8, Ξανθόπουλος, Τσαϊρέλης, Τζένκινς 9, Κάμινγκς 21, Ζάρας 8, Μούρτος, Σίμτσακ 12, Μπάκνερ 4, Γιάνκοβιτς 12, Ντραγκίσεβιτς 5