Πέμπτη 10 Νοεμβρίου 2016

Άρης-Μπάνβιτ 84-78 για το Basketball Champions League

Αήττητος παραμένει ο Άρης μετά από τη νίκη του με 84-78 επί της Μπάνβιτς εντός έδρας, στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής του Basketball Champions League.

Ο Άρης περίμενε ένα δυνατό αντίπαλο και η Μπάνβιτ έδειξε πως είναι ακριβώς αυτό στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Πήρε το προβάδισμα και έφτασε στο +12 (10-22, 8’20’’) αναζητώντας στην αρχή τον Βίντμαρ στις επιθέσεις, με τα τρίποντα να μπαίνουν στην εξίσωση στην πορεία. Κι αυτό την ώρα που οι γηπεδούχοι είδαν τον βασικό τους σέντερ, τον Μπάκνερ, να μετράει δύο φάουλ σε κάτι λιγότερο από τρία λεπτά παρουσίας στο παρκέ. Ο Δημήτρης Πρίφτης έδειξε να βρίσκει τις λύσεις μέσα από την άμυνα, αλλά και την παρουσία των παικτών που ήρθαν από τον πάγκο, όπως ο Μούρτος, ο Σίμτσακ, ο Τσαϊρέλης, ο Ξανθόπουλος, ο Γιάνκοβιτς. Πήρε ενέργεια, πιο αποτελεσματική άμυνα και είδε σταδιακά τη διαφορά να μειώνεται και τελικά ο Άρης να παίρνει και το προβάδισμα, φτάνοντας ως το +4 (30-26, 14’). Καμία ομάδα δεν μπόρεσε να μείνει στη θέση του οδηγού για πολύ στο τελευταίο εξάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου με την Μπάνβιτ να είναι αυτή που πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια (36-38).

Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε πραγματικά να κυριαρχήσει, ούτε στο δεύτερο μισό. Ο Άρης έδειχνε να έχει μια υπεροχή, αλλά κάθε φορά που έδειχνε πως μπορεί να ξεφύγει η Μπάνβιτ έκανε τη δική της αντεπίθεση και ο αγώνας έμοιαζε να αρχίζει από την αρχή. Το 50-47 (24’) έγινε 50-52 (25’25’’), το 56-52 (27’) έγινε 56-57 (28’), το 60-58 (29’30’’) έγινε 60-67 (31’30’’). Ο Άρης κάθε άλλο παραιτήθηκε της προσπάθειας, έφτασε στο 76-71 (36’40’’) με ένα επιμέρους 16-4, οι δύο ομάδες ισορρόπησαν για μία ακόμη φορά (76-76, 37’20’’), αλλά στα τελευταία αυτά λεπτά, όταν χρειάστηκε ψυχραιμία, οι γηπεδούχοι την είχαν και έφτασαν στη νίκη, παραμένοντας αήττητοι με το τελικό 84-78.

Άρης-Μπάνβιτ 84-78
Δεκάλεπτα: 15-24, 36-38, 60-61, 84-78
Διαιτητές: Μπούλτο, Σούλγκα, Ρούτεσιτς
Άρης:Μαρμπλ 13, Ξανθόπουλος, Φλιώνης, Τσαϊρέλης 4, Τζένκινς 11, Κάμινγκς 16, Ζάρας, Μούρτος 6, Σίμτσακ, Μπάκνερ 10, Γιάνκοβιτς 19 (10ρ), Ντραγκίσεβιτς 5
Μπάνβιτ: Μούριτς 12, Κούλιγκ 3, Όρελικ 8, Μουτλού, Βίντμαρ 12, Τσάπελ 15, Μουτάφ 12, Θίοντορ 16