Τρίτη 8 Νοεμβρίου 2016

ΑΕΚ-Σάσαρι 78-58 για το Basketball Champions League

Η ΑΕΚ κυριάρχησε απόλυτα από το πρώτο ως το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης και πήρε τη νίκη με 78-58 επί της Ντινάμο Σάσαρι στο ΟΑΚΑ, στην 4η αγωνιστική του BasketballChampionsLeague.

Πρόβλημα ουδέν... Από την αρχή της αναμέτρησης. Η άμυνα της ΑΕΚ έδειξε το δρόμο, βρήκε και χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα το δρόμο προς το καλάθι, για να ξεκινήσει με ένα 12-2 και να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό. Ο Ούκιτς «μοίραζε» το παιχνίδι (επτά ασίστ στο πρώτο μισό), ευστόχησε από τα 6μ75, όπως και οι Βασιλειάδης – Ουίλιαμς, για να φτάσουν οι γηπεδούχοι στο +21 (38-17, 13’), σε νταμπλ σκορ (44-22, 17’45’’) και ακόμη πιο... μακριά (47-24, 18’25’’). Το μελανό σημείο για την Ένωση ήταν ο τραυματισμός του Φάλκερ: Στη φάση που έγραψε το 44-22, κέρδισε και φάουλ, αλλά δεν έμεινε να εκτελέσει τη βολή, πηγαίνοντας με δυσκολία ως τον πάγκο και από εκεί στα αποδυτήρια.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να διατηρήσει τον ίδιο ρυθμό και οι αριθμοί δείχνουν πως το κατάφερε, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο 60-38. Καλή άμυνα, καλά ποσοστά ευστοχίας και 60 πόντοι με μόλις 2/2 βολές στο πρώτο μισό! Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου η Ντινάμο Σάσαρι προσπάθησε να πλησιάσει, κατέβασε τη διαφορά από τους 20 πόντους (60-42, 31’10’’ και 63-44, 31’43’’) με τον αγώνα να σφραγίζει το τελικό 78-58.