Πέμπτη 18 Αυγούστου 2016

Ήττα για την Εθνική Παίδων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα (U16) :Σουηδία-Ελλάδα 59-57

Η Ελλάδα προηγήθηκε δύο φορές με επτά και οχτώ πόντους στη διάρκεια της αναμέτρησης, διαφορές τις οποίες δεν μπόρεσε να διατηρήσει, για να γνωρίσει την ήττα από τη Σουηδία με 59-57 στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Παίδων στο Ράντομ της Πολωνίας.
Αύριο θα αναμετρηθεί με τον ηττημένο της αναμέτρησης Γερμανία-Εσθονία για τις θέσεις 13-16.
Η ελληνική ομάδα θέλει δυο νίκες σε δυο ματς για να εξασφαλίσει την παραμονή στην Α' κατηγορία.Η Ελλάδα μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και μετά από τα νευρικά –και για τις δύο ομάδες- πρώτα λεπτά κατάφερε να χτίσει σταδιακά μια διαφορά που έφτασε στο +7 (10-17, 12’). Στο σημείο αυτό η Ελλάδα έμοιαζε να παθαίνει «μπλακ άουτ». Οι Σουηδοί έκαναν ένα 14-2, τίποτα δεν φαινόταν να λειτουργεί για την Εθνική Ομάδα ούτε στην άμυνα, ούτε στην επίθεση και το αποτέλεσμα φάνηκε στον ηλεκτρονικό πίνακα και το 24-19 (17’15’’). Το ημίχρονο έκλεισε 26-23 με τις δύο ομάδες να παρουσιάζονται άστοχες (4/21 δίποντα, 2/10 τρίποντα η ελληνική ομάδα), αλλά και με πολλά λάθη.

Χατζηδάκης και Αρσενόπουλος έδωσαν και πάλι το προβάδισμα στην Ελλάδα (26-28, 21’15’’). Χατζηδάκης, Σανδραμάνης και Ερμείδης ήταν αυτοί που δημιούργησαν και πάλι μια μικρή απόσταση ανάμεσα στις δύο ομάδες, οδηγώντας τη διαφορά στο +8 (30-38, 26’44’’) με την άμυνα να παίζει βασικό ρόλο. Όπως και στο δεύτερο δεκάλεπτο, έτσι και στο τρίτο η Σουηδία δεν παρέδωσε τα όπλα. Συνέχισε τη δική της προσπάθεια και κατάφερε με την ολοκλήρωση των τριάντα λεπτών να δώσει στη διαφορά την ελάχιστη δυνατή τιμή (40-41) και με την επστροφή στο παρκέ πήραν και πάλι το προβάδισμα (46-43, 32’20’’) και 54-48 (35’30’’). Η Ελλάδα επέστρεψε με τη σειρά της, ισοφάρισε από τη γραμμή (56-56, 38’20’’). Η Σουηδία βρήκε ένα σουτ και μία εύστοχη βολή ως το φινάλε, διαμορφώνοντας το 59-56 με 14’’ για το τέλος. Ο Αρσενόπουλος πήρε στη γραμμή με 7’’ να απομένουν, είχε ½ βολές, η Ελλάδα πήρε το ριμπάουντ, αλλά το σουτ του Αλτίνη δεν βρήκε το στόχο με τους Σουηδούς να πανηγυρίζουν τη νίκη με το τελικό 59-57 και την ελληνική ομάδα να μπαίνει σε περιπέτειες, μπαίνοντας στο γκρουπ για τις θέσεις 13-16.

*Στη Β’ Κατηγορία «πέφτουν» τρεις ομάδες.