Παρασκευή 15 Ιουλίου 2016

Ήττα για την Εθνική Νέων Γυναικών: Σουηδία – Ελλάδα 63-58

Ένα δικό της παιχνίδι έχασε η Εθνική Νέων Γυναικών και μαζί την ευκαιρία να τελειώσει από σήμερα την υπόθεση της παραμονής στην Α’ Κατηγορία του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που διεξάγεται στο Ματοσίνιος της Πορτογαλίας.

Είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης στον αγώνα με τη Σουηδία ως το 33ο λεπτό, αλλά τελικά έχασε στις λεπτομέρειες με 63-58 μετά από συγκλονιστική αναμέτρηση.

Η Εθνική πλέον θα αγωνιστεί για τις θέσεις 13-16 και πρέπει να κάνει το 2/2 στα εναπομείναντα παιχνίδια για να αποφύγει τον υποβιβασμό στη Β' Κατηγορίααρχής γενομένης από το επόμενο ματς με αντίπαλο  τον ηττημένο της αναμέτρησης ανάμεσα σε Γερμανία και Ολλανδία.
Η Εθνική Νέων Γυναικών μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση δείχνοντας ένα καλό αγωνιστικό. Με τις Φασούλα και Χριστινάκη να σηκώνουν το βάρος στην επίθεση η Ελλάδα ξέφυγε με 22-13 λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και 33-20 στο 15ο λεπτό. Το ημίχρονο βρήκε τις διεθνείς να προηγούνται 37-27 έχοντας τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική συνέχισε να κρατά τη διαφορά με καλάθι της Σταμάτη στο 25 έκανε το 45-32. Η Σουηδία μείωσε όμως σε 45-40 για να έρθει η Νίξινα να κάνει το 47-40 σκορ που τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο. Η Σουηδία με δύο τρίποντα της Ρόσενταλ πέρασε μπροστά με 48-47 και η ίδια παίκτρια έκανε το 50-47. Η Φασούλα μείωσε σε 50-49 στο 34ο λεπτό, αλλά αμέσως έγινε το 55-49 στο 35 από την Λιούνγκριν. Η Χριστινάκη με γκολ φάουλ μείωσε σε 55-52, η Φασούλα έκανε το 55-54 και για να δώσει η Χριστινάκη το προβάδισμα με 56-55, 2.49 από το τέλος. Η Σουηδία απάντησε με τρίποντο για να ισοφαρίσει αμέσως η Φασούλα σε 58-58. Στη συνέχεια δόθηκε φάουλ της Σταμάτη στη Ροσενταλ που με δύο βολές 14,8 από το τέλος έκανε το 60-58. Η Φασούλα αστόχησε για την Ελλάδα στην επίθεση, για να κάνει η Λιούνγκριν με ½ βολές το 61-58, ενώ η Ρόσενταλ με 2/2 διαμόρφωσε το τελικό 63-58.