Τετάρτη 22 Ιουνίου 2016

Η “βασίλισσα” Ρεάλ παρέμεινε στον θρόνο της!

Η Ρεάλ νίκησε (91-84) την Μπαρτσελόνα στον τέταρτο τελικό και με 3-1 νίκες κατέκτησε το 33ο πρωτάθλημα της ιστορίας της.
Ο Σέρχιο Γιουλ (21π.) ήταν ο πρωτοστάτης κι αναδείχθηκε δίκαια MVP των τελικών, ενώ ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ (14π., 6ασ.) αυτός που μίλησε σε κρίσιμα σημεία στο φινάλε, για να κάνει η “βασίλισσα” το back-to-back, πανηγυρίζοντας τον τρίτο τίτλο τα τελευταία τέσσερα χρόνια. Καταλυτική ήταν κι η παρουσία των Τόμπκινς (14π. με 5/5διπ.), Ρέγιες (11π.) και Αγιόν (9π., 9ρ.).

Η Μπαρτσελόνα μπήκε καλύτερα στο παρκέ, η άμυνα ζώνης των φιλοξενούμενων δημιούργησε πολλά προβλήματα στους Μαδριλένους. Στην άλλη άκρη του παρκέ ο Τόμιτς έκανε πολύ καλή δουλειά και σημειώνοντας 9 πόντους βοήθησε την ομάδα του να προηγηθεί ακόμα και με 26-17, λίγο πριν το φινάλε της πρώτης περιόδου.

Η υπομονή κι η σωστή κυκλοφορία των Καταλανών τους έφερε στο +11 (30-19 στο 12′), με τον Περπέρογλου να συμβάλει στο καλό μπάσκετ της Μπαρτσελόνα. Ο Γιουλ με 10 πόντους κράτησε στο ματς τη Ρεάλ, η οποία “ξύπνησε” και με σερί 11-0, πέρασε μπροστά με 36-34.

Η πρωτοπορία στο σκορ άλλαζε διαρκώς χέρια μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, όπου ο Περπέρογλου ήταν εκ των κορυφαίων, έχοντας 9 πόντους με 3/3 δίποντα.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο με τους Γιουλ (14π.) και Τόμιτς (16π.) να εξελίσσονται σε ηγέτες των ομάδων τους, οι οποίες στο 25′ ήταν ισόπαλες 60-60! Η Ρεάλ πήρε το μομέντουμ μετά το 7-0 που “έτρεξαν”, με τον Αγιόν να σημειώνει τους 5 πόντους.

Η νευρικότητα έκανε την εμφάνιση τους στην τελευταία περίοδο, όπου οι ομάδες υπέπεσαν σε λάθος επιλογές στο ξεκίνημα, με αποτέλεσμα να σημειωθούν μόλις 7 πόντοι για παραπάνω από 5 λεπτά (74-70). Το γκολ φάουλ του Ντόελμαν έριξε τη διαφορά στον πόντο αλλά ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο (77-73).

Ο “Τσάτσο” με νέο σουτ έξω από τα 6μ75 έκανε το 83-77 (37′), ενώ ο Γιούλ πέτυχε με τη σειρά του ένα ακόμα κρίσιμο καλάθι (85-79 στο 38′). Η Μπαρτσελόνα έδειχνε να χάνει την ψυχραιμία της και με το καλάθι του Τόμπκινς, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 87-80 και αγκάλιασαν τον τίτλο!

Οι “μπλαουγκράνα”, όμως, δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με ένα 4-0, μείωσε σε 87-84, στα 56” πριν το φινάλε. Ο Φερνάντεθ είχε 2/2 βολές στα 35”, ενώ στη συνέχεια έπαιξε καλή άμυνα πάνω στον Τόμιτς και κάπου εκεί όλα τελείωσαν από τη στιγμή που ο Γιουλ με 2 βολές έκανε το 91-84 (22.3”).

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 45-47, 72-65, 91-84.