Τετάρτη 29 Ιουνίου 2016

Πανελλήνιο Παίδων: Ακαδημία Αθηνών-Προμηθέας 60-50

Στο ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής η Ακαδημία Αθηνών μετά από ένα συναρπαστικό και αμφίρροπο αγώνα επικράτησε με 60-50 του Προμηθέα. Πλέον η ομάδα του Κώστα Παταβούκα προβάλει ως το πρώτο φαβορί για την κατάκτηση του 43ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Παίδων που διεξάγεται στα Τρίκαλα αφού είναι η μόνη αήττητη στο τουρνουά.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (26-27). Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ακαδημία Αθηνών με πρωταγωνιστές τους Προίσκο και Αρσενόπουλο κατάφερε να πάρει προβάδισμα +7 (48-41 στο 30’). Στην τελευταία περίοδο ο Προμηθέας προσπάθησε να κάνει και πάλι την ανατροπή αλλά έδειξε να μείνει από λύσεις και δυνάμεις. Έτσι ήρθε φυσιολογικά το τελικό 60-50.

Δεκάλεπτα: 12-13, 26-27, 48-41, 60-50
Διαιτητές: Παγώνης-Καλογερόπουλος
Ακαδημία Αθ. (Παταβούκας): Ηλιόπουλος Δ., Νάσσου, Γιαννόπουλος 5 (1), Ηλιόπουλος Ν. 1, Κολτήρης, Προίσκος 21 (2), Αρσενόπουλος 18 (2), Παπαγεωργίου 15 (2), Καραγιώργης.
Προμηθέας (Ελευθεριάδης): Βλάσιος 6 (2), Πατσαντζόπουλος 6, Κατσουλάκος 5 (1), Σανδραμάνης 18 (2), Γκάτζιος 10, Μπαρδάκας 5.