Παρασκευή 9 Ιουνίου 2023

Πρωτιά σε τριπλή ισοβαθμία για Sugars, νίκη άνευ αγώνα για Αστυνομία. (Ελεύθερο Πρωτάθλημα Μπάσκετ Ν.Καρδίτσας)

Με την 5η και τελευταία αγωνιστική στο 2ο Όμιλο ολοκληρώθηκαν οι αγωνιστικές υποχρεώσεις στο Ελεύθερο Πρωτάθλημα Μπάσκετ Ν. Καρδίτσας 2023 αναφορικά με τη Φάση των Ομίλων.

Η 5η «στροφή» χάρισε την τρίτη διαδοχική νίκη στους Sugars που επικράτησαν του Ρώνυμι με 49-93, ενώ στις τρεις νίκες έφτασε και η Αστυνομία που πήρε το ροζ φύλλο χωρίς αγώνα (20-0), καθώς η Bolt BC δήλωσε αδυναμία να αγωνιστεί.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα στην κορυφή να προκύψει τριπλή ισοβαθμία, με τους Sugars να τερματίζουν στην 1η θέση, την Αστυνομία στη 2η και τους Γεωτεχνικούς στην 3η, μιας και το κριτήριο κατάταξης σε αυτή την περίπτωση ήταν το άθροισμα της διαφοράς πόντων στα μεταξύ ματς των ομάδων. Σε ό,τι αφορά την 4η θέση, αυτή καταλήφθηκε από την Bolt BC που παρά το μηδενισμό της στην τελευταία αγωνιστική, υπερτερεί στην ισοβαθμία με το Ρώνυμι (επικράτησε στο μεταξύ τους παιχνίδι) κι έτσι προκρίθηκε στα πλέι-οφ.

Με τα παραπάνω δεδομένα, ανέκυψαν και τα ζευγάρια των πλέι-οφ όπου κάθε ομάδα χρειάζεται δύο νίκες για να πετύχει την πρόκριση στο Final Four.

Τα ζευγάρια των πλέι-οφ έχουν ως εξής:

Sugars – Pla-Smo Lakers

Γεωτεχνικοί – Kings

Αστυνομία – Palermo BC

Bolt BC – Lions

*(Για τις ημερομηνίες και τις ώρες των αναμετρήσεων θα υπάρξει νεότερη ανακοίνωση)

Στο μοναδικό αγώνα της Πέμπτης (8/6), οι Sugars δεν άφησαν την ευκαιρία κατάληψης της 1ης θέσης που θα πετύχαιναν μόνο σε περίπτωση νίκης επί του Ρώνυμι.

Η ομάδα του Σαράντη Εκίζογλου κυριάρχησε στο παρκέ και επιβλήθηκε με 49-93, σε ένα ματς-πραγματική γιορτή, καθώς και οι δύο ομάδες, παρά τις εκατέρωθεν απουσίες τους, το απόλαυσαν δεόντως.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι δύο πλευρές συμβάδιζαν στο σκορ (4-6, 6-6), έως ότου οι Sugars τρέξουν σερί 0-11 και ξεφύγουν με 6-17 στο 9’, με την 1η περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 13-21.

Η έναρξη του 2ου δεκαλέπτου επιφύλασσε νέο σερί των τυπικά φιλοξενούμενων, αυτή τη φορά 0-10 για να δημιουργήσει το 13-31 στο 15’. Οι προπονητές των δύο ομάδων προχωρούσαν σε συνεχόμενες αλλαγές, μοιράζοντας το χρόνο συμμετοχής μιας και η διαφορά πόντων είχε εν πολλοίς ορίσει την τύχη του αγώνα σε ό,τι αφορά στην υπόθεση νίκη. Στο 19’ το σκορ ήταν 17-39 και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το +22 των πρωταθλητών, για το 24-46.

Στην 3η περίοδο η διαφορά είχε παγιωθεί μεταξύ 18-22 πόντων ως και το 27’ (30-50 στο 23’, 37-58 στο 27’), για να αυξηθεί μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου με ένα σερί 0-8 των τυπικά φιλοξενούμενων. Έτσι, στο 30’ το 37-65 προσέφερε σαφές προβάδισμα στους Sugars.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά ξεπέρασε και τους 30 πόντους (37-69 στο 31’) ενώ έφτασε και στη μέγιστη τιμή της που ήταν το τελικό σκορ της αναμέτρησης (49-93).

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 24-46, 37-65, 49-93

Ρώνυμι (Απ. Σδρόλιας): Τσινόπουλος 11, Λ. Ζαχαρός 7 (1), Απ. Σδρόλιας 17 (1), Π. Σδρόλιας 4, Κ. Σδρόλιας 4, Γκουντέλας 2, Κόγιας 4, Γ. Τσάκαλος, Παππάς, Πολύζος.

Sugars (Σ. Εκίζογλου): Λάππας 19 (3), Ηλ. Ζαχαρός 13 (1), Πλαστήρας 8, Τσίτος 14, Αλεξανδρής 8, Κ. Τσιάκαλος 7 (1), Κ. Παπαγεωργίου 8, Τ. Παπαγεωργίου 9, Χαλατσάκος 7 (1).