Κυριακή 7 Μαΐου 2023

Πρωταθλήτριες Θεσσαλίας οι κορασίδες του Ολυμπιακού Βόλου !!!! (Φώτο+vid)

Πρωταθλήτριες Θεσσαλίας  αναδείχθηκαν οι κορασίδες του Ολυμπιακού Βόλου ,  καθώς επικράτησαν της Νίκης Βόλου με σκορ  38-60.

Οι δύο ομάδες που πρόσφεραν όμορφο θέαμα καθ όλη τη διάρκεια του αγώνα , ξεκίνησαν δυνατά με συνεχής εναλλαγές στο σκορ , με τον Ολυμπιακό να παίρνει το προβάδισμα στο δεκάλεπτο με 9 πόντους διαφορά (6-15) , πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +21 (12-33) .

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα των Παπαθανασίου - Δέρβου έχοντας περισσότερες λύσεις κατάφερε και πήρε μια διαφορά 35 πόντων στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου (19-54) και παρά την φιλότιμη προσπάθεια των κοριτσιών της Νίκης Βόλου στο τέταρτο δεκάλεπτο , ο Ολυμπιακός επικράτησε με 38-60 και αναδείχθηκε πρωταθλητής κορασίδων Θεσσαλίας.

Πρώτες σκόρερ  της αναμέτρησης , για  τον Ολυμπιακό Βόλου η Ράπτη  με 22(1) πόντους , που ήταν και η MVP του τελικού και η Πολύζου με 14, ενώ για τη Νίκη Βόλου η Ψιλιώτη και Μητρολιού ειχαν από 8 πόντους.

Την απονομή του Κυπέλλου και των μεταλλίων στην πρωταθλήτρια ομάδα έκαναν η υπεύθυνη Γυναικείου της ΕΣΚΑΘ κ. Ευγενία Φραγκούλη και η Ομοσπονδιακή προπονήτρια Αφροδίτη Αραπατσάνη.

Να θυμίσουμε ότι ο Ολυμπιακός Βόλου θα πάρει μέρος  στη Β’ Φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κορασίδων, που θα γίνει  το διάστημα 19-21 Μαίου , με αντιπάλους τον ΠΑΣ Γιάννινα πρωταθλητή ΕΣΚΑΒΔΕ και την ΑΕΕΠ Χαλκίδας πρωταθλητή ΕΣΚΑΣΕ , για την πρόκριση στην Τελική Φάση.

Νίκη Βόλου - Ολυμπιακός Βόλου  38-60
Δεκάλεπτα:6-15, 12-33, 19-54, 38-60
Νίκη Βόλου (Γαλανάκης Ν.- Κοντάκης): Γκρίτζαλη, Ψιλιώτη 8, Παπαευαγγέλου 6, Τσομπανοπούλου 7, Κουρια , Κλειτσογιάννη 2, Λωριδοπούλου 3, Μητρολιού 8, Κοζάκη, Σουλιώτη Μ , Σουλιώτη Ε , Καραμήτρου 4.
Ολυμπιακός Βόλου (Παπαθανασίου - Δέρβος) Ράπτη 22(1), Σιάφη 2, Πολύζου 14, Νιφόρου 6, Γκιντσίδη , Λογοδότη 8, Καραστάθη 6, Φουτρα 2, Σιάφη , Σιουμουρέκη , Κοτοπούλη , Πολύζου .