Σάββατο 6 Μαΐου 2023

Η Ανάληψη στους τελικούς ανόδου για την Γ Εθνική. (Πλούσιο φωτορεπορτάζ)

Μια σπουδαία νίκη με 54-76 πήρε η Ανάληψη στη Λάρισα επί του Κεραυνού στο πέμπτο παιχνίδι της σειράς για τα play-offs της Α1 ΕΣΚΑΘ και με συνολικό σκορ 3-2 «έκλεισε» εισιτήρια για τους τελικούς ανόδου στη Γ΄Εθνική κόντρα στην ΑΕΛ, με μειονέκτημα έδρας και με το σκορ στο 1-1.

Η Ανάληψη ξεκίνησε καλύτερα στο πρώτο μέρος και έτσι πήρε την διαφορά των έντεκα πόντων στο ημίχρονο (31-42). Ο Κεραυνός προσπάθησε να βρει τις λύσεις μειώνοντας τη διαφορά στα μέσα του  τρίτου δεκαλέπτου, αλλά η ομάδα του Καραγιώργου ανεβάζοντας στροφές στην τελευταία περίοδο πήρε άνετα το ροζ φύλλο αγώνα (54-76).

Κορυφαίος από τους νικητές ήταν ο Ιλτσογλου με 24 πόντους και 6 τρίποντα, ενώ από τον Κεραυνό ο Πάσχος είχε 13πόντους με 1 τρίποντο.

Ν. Κεραυνός  - Ανάληψη 54-76 (2-3)
Δεκάλεπτα:14-19, 31-42, 44-61, 54-76
Διατητές: Παζώλης - Γεωργούλης
Ν. Κεραυνός (Πάκας-Ζαχαρέλης) Πολιτόπουλος 6(1),  Μπίλιος , Kίτσιος 1, Πάσχος 13(1), Μάνης 4,  Γιακούλας 7(2), Παπαϊωάννου 2,  Σιμόπουλος 5,  Τσουκαλέλης , Σχοινάς 5(1), Λιάμπος 9(2), Μοσχόπουλος 2.
Ανάληψη(Καραγιώργος): Ιλτσογλου 24(6), Μπάρτζος 2, Ευαγγελινός 11(2), Κοντοβάς , Καλαιτζής 13(1), Αγγελοκωστόπουλος 2, Μπουσκολίτης 8(1),  Σιρολιάνης 6 ,  Καρασάββας 5, Χαϊμαντάς 5.