Παρασκευή 19 Μαΐου 2023

Με το δεξί Αστυνομία και Γεωτεχνικοί στην πρεμιέρα του 2ου Ομίλου στο Ελεύθερο Πρωτάθλημα Μπάσκετ Ν.Καρδίτσας. (Φώτο)

Με τη νίκη των Αστυνομικών και των Γεωτεχνικών επί των Sugars και Bolt BC αντίστοιχα άνοιξε η αυλαία του 2ου Ομίλου στο Ανεξάρτητο Πρωτάθλημα Καλαθοσφαίρισης Ν. Καρδίτσας 2023.

Στην αναμέτρηση που άνοιξε τις αγωνιστικές υποχρεώσεις του Ομίλου, η Αστυνομία υποχρέωσε σε ήττα τους περυσινούς πρωταθλητές Sugars, επικρατώντας με 54-43.

Σε ένα παιχνίδι που πήγε πολύ στην επαφή, η ομάδα του Σωκράτη Πετράκη είχε πολύ καλή παρουσία, ιδίως στο 1ο ημίχρονο, με τους Sugars να πιέζουν στο 3ο δεκάλεπτο για την ανατροπή αλλά να μην τα καταφέρνουν.

Στην έναρξη του αγώνα οι τυπικά γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν να βρουν το δρόμο προς το καλάθι, την ώρα που οι Αστυνομικοί με τους Τυροδήμο, Ταμπακλή και Αποστολό προσέφεραν επιθετικό πλουραλισμό για το 9-20 στο 10’.

Στη 2η περίοδο ο αγώνας ήταν πιο «κλειστός» και οι Αστυνομικοί κατόρθωσαν να διατηρήσουν και μάλιστα να αυξήσουν το προβάδισμά τους, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το +15 (19-34).

Στο 3ο δεκάλεπτο οι Sugars έδειξαν να ξεμπλοκάρουν επιθετικά και να βρίσκουν ρυθμό από την περιφέρεια. Λάππας, Κατσαρός και Πλαστήρας ανέλαβαν το σκοράρισμα των Sugars σε αυτή την περίοδο, με τους τυπικά φιλοξενούμενους να δυσκολεύονται να βρουν το δρόμο προς το καλάθι, σημειώνοντας μόλις τέσσερις πόντους, χάρη σε μία εύστοχη βολή του Μαγκούτη και ένα τρίποντο του Αποστολού. Έτσι οι πρωταθλητές μείωσαν σε 34-38 και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Στην τελευταία περίοδο, ο αγώνας ήταν ντέρμπι με τους Αστυνομικούς να διατηρούνται ψύχραιμοι και σε κρίσιμα σημεία να παραμένουν επικεφαλής του σκορ. Για την ομάδα του Σαράντη Εκίζογλου λύσεις έδωσαν Τσίτος και Πλαστήρας, ενώ οι τυπικά φιλοξενούμενοι κατάφεραν να έχουν ξανά διαφορετικές λύσεις στο σκοράρισμα, αφού οι Μαγκούτης, Αποστολός, Παπαναγιώτου, Τυροδήμος και Αποστολός ήταν εκείνοι που τράβηξαν μπροστά επιθετικά για το 43-54.

Τα δεκάλεπτα: 9-20, 19-34, 34-38, 43-54

Sugars (Σ. Εκίζογλου): Λάππας 10 (1), Αλεξανδρής 4, Αντωνίου 4, Τσιάκαλος 1, Κατσαρός 7 (1), Χαλατσάκος 3 (1), Πλαστήρας 7 (1), Κ. Παπαγεωργίου 2, Τσίτος 5, Ηλ. Ζαχαρός, Κωστόπουλος, Φαλιάγκας.

Αστυνομία (Σ. Πετράκης): Τυροδήμος 9, Αποστολός 13 (3), Χονδρόπουλος 5, Παπαναγιώτου 4, Ταμπακλής 10 (1), Καλπάκας 5 (1), Μαγκούτης 8 (1), Μπατράς, Καραγιάννης, Πετράκης, Κοντοκώστας, Πανίογλου.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, οι «νεοφώτιστοι» Γεωτεχνικοί επικράτησαν του Bolt BC με 66-34, δείχνοντας με το «καλημέρα» ότι διαθέτουν σύνολο με ικανότητα να προχωρήσει μακριά στη διοργάνωση.

Η ομάδα του Βασίλη Παπαδημητρίου πήρε από νωρίς κεφάλι στο σκορ αν και η Bolt κατέβαλε προσπάθεια στο 1ο δεκάλεπτο να παραμείνει κοντά. Το 20-13 της 1ης περιόδου έδωσε τη θέση του στο 37-19 του ημιχρόνου, με τους Ξέρα, Χατζή να ηγούνται επιθετικά για τους τυπικά γηπεδούχους.

Η εξέλιξη του αγώνα επέτρεψε τις δύο ομάδες να μοιράσουν το χρόνο συμμετοχής σε όλους τους αθλητές τους, όπως άλλωστε πρεσβεύει και το νόημα της διοργάνωσης. Ρίζος και Τσιώκος ήταν εκείνοι που «τράβηξαν» το επιθετικό «κουπί» της ομάδας του Χ. Λάππα, δείχνοντας να διασκεδάζουν τη συμμετοχή και να εξαίρουν την έννοια της μπασκετικής παρέας.

Με ροτέισον και χαμηλό τέμπο, το 52-27 στην 3η περίοδο δεν άλλαξε τα δεδομένα στο ματς, με το τελικό 66-34 να έρχεται φυσιολογικά.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 37-19, 52-27, 66-34

Γεωτεχνικοί (Β. Παπαδημητρίου – Λ. Μανόπουλος): Ξέρας 17, Χατζής 9, Βαϊόπουλος 6, Πώπωτας 6 (2), Αλ. Ελευθερίου 6, Τάντος 4, Σ. Αργυρόπουλος 4, Κουτσώνης 7, Γαλάτσης 7, Καρανάσιος, Βάρας, Κασσιάρης.

Bolt BC (Χ. Λάππας): Ντάλας 4, Ρίζος 9 (1), Μανούκας 6, Αναστασίου 4, Τσιώκος 6, Ρουμελιώτης 2, Παπαδόπουλος 2, Μπολτσής 1, Γούλας, Παπαδόπουλος.

Ρεπό: Bolt BC

Το Ελεύθερο Πρωτάθλημα Μπάσκετ Ν. Καρδίτσας 2023 συνεχίζεται την Τρίτη (23/5) με τις αναμετρήσεις της 2ης αγωνιστικής για τον 1ο Όμιλο στο ΕΑΚ της πόλης:

Lions – Pla-Smo Lakers (18:00)

Kings – Palermo BC (20:00)