Σάββατο 13 Μαΐου 2023

Πήρε κεφάλι η ΑΕΛ, έκανε το 2-1 απέναντι στην Ανάληψη στα Play-offs της Α1 ΕΣΚΑΘ . (Φώτο)

Πράγματα και θαύματα έκανε η  ΑΕΛ στο κλειστό του Αλκαζάρ, καθώς επιβλήθηκε με το εντυπωσιακό 85-64 της  Ανάληψης κάνοντας το 2-1  στο πρώτο παιχνίδι της σειράς για τα play-offs ανόδου στην Γ Εθνική.

Οι Βυσσινί με ένα ολοκληρωτικό παιχνίδι στο οποίο κυριάρχησαν σε άμυνα και επίθεση νίκησαν την ομάδα του Βόλου με 85-64. Η ομάδα της ΑΕΛ μπήκε δυναμικά στην πρώτη περίοδο με πολύ καλή άμυνα και αιφνιδιασμούς ξέφυγε στο σκορ με +21 (29-8). Στο ίδιο μοτίβο και το δευτερο δεκάλεπτο με την ομάδα της Λάρισας να πάει στα αποδυτήρια για ημίχρονο στο +31 (52-21).

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαδικαστικό με τις δύο ομάδες να δίνουν χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίχτες που είχαν στο ρόστερ τους , με το σκορ να κλείνει στο 85-64.

Στα αρνητικά του αγώνα η διακοπή του παιχνιδιού 3 λεπτά πριν την λήξη , καθώς  υπήρξε μικροένταση μεταξύ των φιλάθλων, με αποτέλεσμα την ολιγόλεπτη διακοπή , με τους διαιτητές και τον γυμνασίαρχο του αγώνα να ζητούν την εκκένωση του γηπέδου, κάτι που έγινε και τελείωσε πλέον ομαλά το ματς.

Πρώτος σκόρερ για την Ανάληψη αλλά και του αγώνα ο Ιλτσογλου με 23(2), ενώ για την ΑΕΛ ο Λιάπης είχε 20 πόντους με 5 τρίποντα!!!!

ΑΕΛ - Ανάληψη 85-64  (2-1)
Δεκάλεπτα: 29-8 , 52-21 , 69-43 , 85-64.
Διαιτητές: Γερακίνης - Παπαγιώτης (Σταμάτης)
ΑΕΛ (Σακκάρης – Αμδίτης):  Αναγνωστάκος , Κοντογιάννης , Γκανέτσας 15, Πνευματικός , Δελής 7(1), Κρικώνης 9, Γεωργάκης 15(3), Πολυχρονιάδης 5, Λιάπης 20(5), Καραδήμος 8, Γεωργόπουλος 3, Πάσχος 3.
Ανάληψη(Καραγιώργος): Ιλτσογλου 23(2), Μπάρτζος , Ευαγγελινός 13(1), Κοντοβάς , Φαλάγγας ,  Καλαιτζής 8, Αγγελοκωστόπουλος 4(1), Μπουσκολίτης 6,  Σιρολιάνης 4,  Καρασάββας 4, Χαϊμαντάς 2.