Κυριακή 3 Απριλίου 2022

Στον τελικό εφήβων Θεσσαλίας η Νίκη Βόλου !!!! (Φώτο+vid)

Στον τελικό του Εφηβικού πρωταθλήματος Θεσσαλίας πέρασε η Νίκη Βόλου μετά το 79-67 επί της Ακαδημίας Φούντα , στον πρώτο χρονικά ημιτελικό που έγινε στο κλειστό του Αλκαζάρ.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η ομάδα του Φούντα έκλεισε στο +2 (21-23)  το πρώτο  δεκάλεπτο, αλλά η Νίκη Βόλου ανεβάζοντας ρυθμούς την 2η περίοδο πήγε στα αποδυτήρια για ημίχρονο με το σκορ στο +17 (48-31).

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι συνεχίστηκε στους ίδιους ρυθμούς και στο τέλος της 3ης περιόδου το σκορ ήταν  +16 (54-49) υπέρ της Νίκης.

Η ομάδα των Τρικάλων προσπάθησε να αντιδράσει  στην τελευταία περίοδο μείωσε την διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό , αλλά τελικά οι παίκτες των Μαύρου- Κοσμάτου ήταν αυτοί που πανηγύρισαν ,  διαμορφώνοντας με την λήξη τη  διαφορά του ματς  στο +12 (79-67), που τους χάρισε την πρόκριση στον μεγάλο τελικό .

Τον τίτλο του πρώτου σκόρερ της συνάντησης πήρε ο Μπουντούρης  από τα Τρίκαλα 14 που είχε 32 πόντους με 2 τρίποντα , ενώ από τη Νίκη Βόλου ο Δελεντζές είχε 31 πόντους και 1 τρίποντο και τον ακολούθησαν σε απόδοση ο Σούλης με 21(4) και ο Νίκολης με  16(2).

Νίκη Βόλου - Τρίκαλα 14  79-67
Δεκάλεπτα: 21-23, 48-31, 62-46, 79-67
Διαιτητές: Αγορογιάννης - Παζώλης
Νίκη Βόλου: (Μαύρος- Κοσμάτος) Νίκολης 16(2), Σούλης 21(4), Τουτουτζόγλου 1, Μπάντελης 3(1), Ανδρεόγλου, Κλειτσογιάννης , Μόκας 4, Παναγιώτου 2, Δελεντζές 31(1), Σιάνος 1, Ψιλοβίκος, Βαλής .
Τρίκαλα 14 (Αλεξίου-Φούντας) Παπαγιάννης, Μπαμπούρης, Κολίτσας 3(1), Βερεντζιώτης 2, Χύτας 10(2), Μητσιάδης, Ζιάκας 2, Μπουντούρης 32(2), Σκουλής 4, Τσιάρας Στ., Τσιάρας Ι. 14, Μπασιακούρας.