Κυριακή 20 Μαρτίου 2022

Πήρε το ντέρμπι κορυφής με την Ανόρθωση η ΑΕΛ.

Σημαντική  νίκη στο ντέρμπι κορυφής για την ομάδα της ΑΕΛ,  που επικράτησε στο κλειστό του Αλκαζάρ , της  Ανόρθωσης με σκορ 66-64, στα πλαίσια της 22ης αγωνιστικής της Α1 ΕΣΚΑΘ.

Με την νίκη αυτή , 4 παιχνίδια πριν το τέλος  ,η ΑΕΛ μείωσε στον ένα βαθμό  την διαφορά που την χωρίζει από την Ανόρθωση , αλλά δεν κατάφερε να καλύψει τη διαφορά των έντεκα πόντων (87-76) που είχε επικρατήσει το σύνολο του Μιχάλη Καπουρνιώτη  στο παιχνίδι του πρώτου γύρου.

Κατά το πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν σχετικά κοντά στο σκορ. Από την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου όμως, η Ανόρθωση δημιούργησε μια μικρή διαφορά των 7 πόντων , αλλά η αποβολή του Μπόγδανου πρώτα με τεχνική ποινή στο 34’ όταν οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με  58-62  και στην επόμενη φάση με αντιαθλητικό, όταν ήδη βέβαια η ΑΕΛ με μεγάλο τρίποντο του Κρικώνη είχε κάνει το 65-62  , ήταν καθοριστική και έδωσε την ώθηση στην ομαδα των Σάκαρη - Αμδίτη , παρά την αποβολή του Γκανέτσα στην ίδια φάση , με δυνατές άμυνες  τελικά να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Καλύτεροι από τους γηπεδούχους οι Τσόγιας και Κρικώνης με 21 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Μπόγδανος τελείωσε τον αγώνα με 21 πόντους με τους Καραγεώργο και Ζαρογιάννη να ακολουθούν με 12 και 13 πόντους αντίστοιχα

ΑΕΛ - Ανόρθωση 66-64
Δεκάλεπτα : 25-22, 40-43, 53-60, 66-64
Διαιτητές : Παζώλης - Καρακώστας (Σταμάτης)
ΑΕΛ (Σάκαρης - Αμδίτης): Τσόγιας 21(1), Γκουντελάκης 4, Γκανέτσας 8(1), Κρικώνης 17(3), Πολυχρονιάδης 9(2), Γκέκας, Ιωαννίδης, Πάσχος 7(1), Αναγνωστόπουλος, Γεωργόπουλος.
Ανόρθωση (Καπουρνιώτης): Καραγεώργος 12(3), Μπέας, Γεωργίου 4(1), Κοντάκης, Καραθανάσης 4, Μπόγδανος 21, Παπαϊωάννου, Τσώλης 8(2), Τζούμας, Ακριβόπουλος, Φιλίππου 2, Ζαρογιάννης 13.