Παρασκευή 18 Μαρτίου 2022

Τρένο δίχως φρένα ο ΑΣ Καρδίτσας, πέρασε και από το Μαρούσι. Βαθμολογία - Επόμενη αγωνιστική

Στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία για 22η αγωνιστική της Α2 Ανδρών , ο ΑΣ Καρδίτσας προχώρησε σε μια νέα  νίκη με 74-79 μέσα στο Μαρούσι κι έκανε άλλο ένα καθοριστικό «βήμα» για την άνοδο του στην Basket League, φτάνοντας το σερί του στο  19-1 .

Δύο πρόσωπα είχε το ματς με τον ΑΣΚ να κάνει καταπληκτικό ξεκίνημα παίζοντας ολοκληρωτικό μπάσκετ και να προηγείται με 25-52 στο ημίχρονο.

Όπως όμως συμβαίνει στο μπάσκετ, κανένα ματς δεν κερδίζεται στο ημίχρονο και έτσι, οι γηπεδούχοι με πολύ δυνατή άμυνα, κατάφεραν να μειώσουν σταδιακά σε 50-60 στο 30'. Η διαφορά μειώθηκε ακόμη περισσότερο στην τελευταία περίοδο με το Μαρούσι να πλησιάζει στους 4 στο 35'. Στο τέλος οι "κυανόλευκοι" βρήκαν τις λύσεις, επανέφεραν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο, ενώ οι γηπεδούχοι με διαδοχικά τρίποντα κατάφεραν να μειώσουν στο τελικό 74-79. Η νίκη πανηγυρίστηκε μαζί με τους δεκάδες Καρδιτσιώτες που βρέθηκαν στο κλειστό του Αγ.Θωμά.

Αξίζει να σημειώσουμε πως δεν αγωνίστηκαν οι Γιάννης Μπουρούσης και Αντώνης Πεφάνης οι οποίοι ήταν ανέτοιμοι.

Ο Καρδιτσιώτης πρώην αρχηγός της Εθνικής Ανδρών, τιμήθηκε στο ημίχρονο από τη διοίκηση του Γ.Σ.Αμαρουσίου, για την προσφορά του στο ελληνικό μπάσκετ.

Η επόμενη αγωνιστική περιλαμβάνει ένα μεγάλο ντέρμπι για τον ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΧΩΡΙΟ Α.Σ.Καρδίτσας, που την Τετάρτη στις 3 μ.μ. στο Νέο Κλειστό υποδέχεται τον Τρίτωνα για την 23η αγωνιστική.

Μαρούσι-Καρδίτσα 74-79
Δεκάλεπτα: 17-32, 25-52, 50-60, 74-79
Διαιτητές: Τσώνος-Χαλαμπαλάκης-Κανελλόπουλος (Αναστασίου)
Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Οικονομόπουλος 4, Στασινός 10 (1), Παπαγιάννης 5, Ξυδάς 11 (2), Ξύδης 7 (1), Προίσκος 3 (1), Κανέλλης 13 (3), Μαργέλης 4, Παπαγεωργόπουλος 5 (1), Αρνόκουρος 2, Κωνσταντακόπουλος 10 (2).
Καρδίτσα (Λιόγας): Γράβας 10 (1), Τσιλούλης 5 (1), Καρράς 8, Κακλαμάνος 10 (2), Σπυριδονίδης 3, Χάλαρης 6, Ντράσκοβιτς 17, Τσούκας 6 (2), Αλεξιάδης, Βεργίνης 14 (3).