Κυριακή 6 Μαρτίου 2022

Πέρασε και από τη Βέροια ο ασταμάτητος ΑΣΚ

Ο ΑΣΚ συνέχισε απτόητος την πορεία του προς την κατάκτηση του τίτλου κάνοντας επίδειξη δύναμης και στην Βέροια, με το 84-96 επί του Φίλιππου, στο τελευταίο σημερινό ματς  της 20ης αγωνιστικής της Α2 Εθνικής.

Μετά το μέτριο πρώτο δεκάλεπτο (23-27) ο ΑΣΚ ανέβασε την απόδοσή του στη δεύτερη περίοδο και πέρασε μπροστά στο ημίχρονο με 42-56.

Στην επανάληψη, οι "κυανόλευκοι" ανέβασαν κι άλλο το ρυθμό, προηγούμενοι με 60-80 στο 30'. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, ο ΑΣΚ άντεξε στην πίεση των ανταγωνιστικών γηπεδούχων και έφτασε δίκαια και καθαρά στη 17η νίκη σε 18 ματς στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής.

Ο ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΧΩΡΙΟ Α.Σ.Καρδίτσας ολοκλήρωσε αλώβητος το σερί των συνεχών αγώνων της κανονικής ροής και των εξ αναβολής και πλέον βλέπει με ακόμη μεγαλύτερη αισιοδοξία τη συνέχεια.
Επόμενο ματς το Σάββατο στις 5 μ.μ. στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Καρδίτσας με αντίπαλο τη Δάφνη Δαφνίου.

Φίλιππος Βέροιας-Καρδίτσα 84-96
Δεκάλεπτα: 23-27, 42-56, 60-80, 84-96

Διαιτητές: Ξενικάκης-Ταρενίδης Στ.-Αγραφιώτης Ι. (Καλότσης)
Φίλιππος Βέροιας (Κουρουζίδης): Νικάι 3 (1), Πουλιανίτης 3, Κοθράς 8 (1), Παραπούρας 5 (1), Σουτζόπουλος 20 (1), Ντρεκάλοβιτς 12, Ιατρίδης 13 (1), Πιλκούδης 5, Γαρέζος 15 (3).
Καρδίτσα (Λιόγας): Γράβας 14 (1), Τσιλούλης 6 (2), Καρράς 10, Κακλαμάνος 12 (3), Σπυριδονίδης 9 (2), Χάλαρης 10 (2), Ντράσκοβιτς 6, Τσούκας, Αλεξιάδης 4 (1), Καραγεωργίου, Βεργίνης 23 (4), Πεφάνης 2.