Κυριακή 6 Μαρτίου 2022

Πήρε το ντέρμπι με τον Αιολικό η Ανάληψη.

Σε ένα όμορφο παιχνίδι από τις δύο ομάδες που προσπάθησαν πολύ και πρόσφεραν ένα ωραίο θέαμα στους φιλάθλους που το παρακολούθησαν η Ανάληψη επικράτησε του Αιολικού με 77-73.

Στην αρχή οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά και ήταν πολύ καλύτεροι στο πρώτο δεκάλεπτο και αν δεν  έχαναν εύκολα καλάθια η διαφορα θα είχε ανοίξει και άλλο (23-17). Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Αιολικός  ισορρόπησε τον αγώνα με το ημίχρονο να τρελειώνει στο 39-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Στεργιοπουλου  μπήκαν πιο δυνατά και κατάφεραν να γυρίσουν το ματς με το τελος του δεκαλέπτου να τους βρίσκει στο +3 (57-60)

Στο τελευταιο δεκάλεπτο οι δυο ομαδες πήγαιναν πόντο - πόντο με την Ανάληψη στο 1.10 πριν το τέλος να  προσπερνά με καλάθη του Μπουσκολίτη 74-73.

Στη συνέχεια η ομάδα του Τύμπα βγάζοντας 2 πολύ καλές άμυνες και με 1 βολή από τον Ευαγγελινό και 2 βολές του Ίλτσογλου στα 3.5 δευτερόλεπτα  διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Ανάληψη - Αιολικός 77-73
Δεκάλεπτα : 23-17,  39-35,  57-60 , 77-73
Διαιτητές : Μπουγλός Ι. - Παπαγιώτης
Ανάληψη(Τυμπας Στ) Ίλτσογλου 22(3), Καλαιτζής , Ευαγγελινός 5 , Ζήσης 2, Γιωτόπουλος 9(2), Τσαγκλής , Μπουσκολίτης 26, Γκουντόπουλος 9(1), Κέτουλας 4, Καρασσάβας
Αιολικός Βόλου: (Στεργιόπουλος) Μπούρας 8(2), Βόντσος , Σαμαράς 7(1), Μπαιράμης , Ζαρνακούπης 18(4), Μισαηλίδης8(1), Παρισάκης 11(1), Θεοδωρόπουλος , Γκρίτζαλης , Βαγιόπουλος 21, Δαρτιώτης , Στάμος .