Σάββατο 12 Μαρτίου 2022

Σάρωσε και τον Αιολικό η Ανόρθωση που επικράτησε με το ευρύ 90-59.

Την 20η νίκη σε 21 αγώνες πέτυχε η Ανόρθωση, που επικράτησε εύκολα του νεανικού συνόλου του Αιολικού μετά από επιβλητική εμφάνιση με 90-59.

Με πίεση σε όλο το γήπεδο και άμυνα ζώνης προσπάθησαν οι φιλοξενούμενοι του Αιολικού να περιορίσουν την πρωτοπόρο ομάδα της κατηγορίας Ανόρθωση, που όμως για άλλο ένα μάτς είχε επιβλητική εμφάνιση ξεκινώντας εντυπωσιακά αφού προηγήθηκαν στο 3’ με 12-2 ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 21-12.

Στην δεύτερη περίοδο οι έμπειροι παίχτες του Μιχάλη Καπουρνιώτη συνέχισαν με το γκάζι πατημένο και με επι μέρους σκορ (28-16) άνοιξαν την ψαλίδα και ξέφυγαν με 21 πόντους στο ημίχρονο(49-28) πετυχαίνοντας μάλιστα σε αυτή την περίοδο έξι τρίποντα.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβαζαν συνεχώς την διαφορά με τους φιλοξενούμενος παίχτες του Αιολικού να παλεύουν με όλες τους δυνάμεις όμως η ποιότητα των παιχτών της Ανόρθωσης δεν τους άφηνε και πολλά περιθώρια. Στο 29 με καλάθι του Φιλίππου η διαφορά εκτοξεύθηκε για πρώτη φορά στο +31(73-42) και με τρίποντο του Μπούρα ο φωτεινός πίνακας στο 30’ έδειχνε 73-45.

Στην τέταρτη περίοδο οι προπονητές των δυο ομάδων Καπουρνιώτης-Στεργιόπουλος μοίρασαν το χρόνο συμμετοχής σε όλους του παίχτες που είχαν στη διάθεση τους. Στο 38’ οι γηπεδούχοι με βολές του Τσώλη έστειλαν τη διαφορά στο +36(90-54) ενώ με καλάθι του νεαρού Μισαηλίδη στο 39.35, που ήταν από τους κορυφαίους της ομάδας του, διαμορφώθηκε το τελικό 90-59 που αντικατοπτρίζει και τη διαφορά δυναμικότητας των δυο ομάδων.

Για τους νικητές την επανεμφάνιση του έκανε ο έμπειρος πόιντ γκαρντ Θωμάς Γεωργίου (που ταλαιπωρούνταν από μικροτραυματισμό στην γάμπα και δεν είχε αγωνισθεί στα τελευταία τρία ματς), δεν αγωνίσθηκαν οι Παπαιωάννου (ίωση) και Σουλιώτης (φαντάρος) ενώ για τους φιλοξενούμενους δεν αγωνίσθηκε ο Μπαιράμης.

Ανόρθωση - Αιολικός 90-59
Δεκάλεπτα :21-12, 49-28, 73-45, 90-59.
Διαιτητές : Δημητρόπουλος - Γεωργοσοπουλος
Ανόρθωση (Καπουρνιώτης): Καραγεώργος 22(6), Μπέας, Κοντάκης 3(1), Καραθανάσης 5(1), Μπόγδανος 20(1), Τσώλης 13(1), Τζούμας, Φιλίππου 12, Ζαρογιάννης 11.
Αιολικός Βόλου: (Στεργιόπουλος): Μπούρας 9(2), Βόντζος, Σαμαράς 9(1), Ζαρνακούπης 4(1), Μισαηλίδης 22(2), Παρισάκης 5, Θεοδωρόπουλος, Κολτσιδόπουλος, Βαγιόπουλος 4, Δαρτιώτης 2, Στάμος 4.