Κυριακή 27 Μαρτίου 2022

«Τεράστια» Νίκαια 2012, σούπερ διπλό στη Λαμία . (vid)

Εντυπωσιακή η Νίκαια 2012 πριν από λίγο «άλωσε» την έδρα της Αναγέννησης στη Λαμία με 57-61 κάνοντας το πιο καίριο βήμα παραμονής της στην Γ’ εθνική.
Η ομάδα των Γκόρη-Μπελαλίδη μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και βρέθηκε στο +6  (24-30) στο ημίχρονο, ενώ και με την λήξη του 3ου δεκαλέπτου διατήρησε το προβάδισμα των 6 πόντων (38-44).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πίεσαν και με επιμέρους σκορ 8-0 και συνεχόμενους πόντους του Κοντολάτου προσπέρασαν με 46-44. Ένα τρίποντο ομως του Τουρναβίτη έδωσε και παλι το πάνω χέρι στη Νίκαια με το ντέρμπι να πηγαίνει στον πόντο.

Στα τελευταία λεπτά η ομάδα της Λαμίας μείωσε σε 55-56 αλλά ο Φιλιπόπουλος με 4 πόντους έδωσε αέρα νίκης στην ομαδα της Λάρισας που τελικά επικράτησε με 57-61 καλύπτοντας και την διαφορά του πρώτου αγώνα.

Πλέον μετά και την σημερινή νίκη και ενώ απομένουν δυο αγωνιστικές η Νίκαια 2012 θέλει μια νίκη η μια ήττα της Λαμίας για να πανηγυρίσει και μαθηματικά την παραμονή

Αναγέννηση Λαμίας-Νίκαια 2012 57-61
Δεκάλεπτα: 17-18, 24-30, 38-44, 57-61.

Διαιτητές :Καραβίτης-Παπαδόπουλος Χ.
Αναγέννηση Λαμίας (Κουμπούρας): Καλίλας, Φετοκάκης 1, Λιάπης 11, Αντωνόπουλος 5 (1), Κουμπούρας 9, Τσιώτας 1, Μεϊντάνης, Χαντζόπουλος 4 (1), Πελεκούδας 11, Κοντολάτος 15 (1).
Νίκαια 2012 (Γκόρης-Μπελαλίδης): Καμζέλας, Μουράτης 5 (1), Ντάφος 5, Κουραμάς, Τουρναβίτης 8 (2), Χήρας 5 (1), Πασχάλης 12, Μπλιάντζας 10 (1), Φιλλιπόπουλος 16.