Τετάρτη 2 Φεβρουαρίου 2022

Kράτησε το αήττητο ο Α.Σ. Καρδίτσας

Σε ένα πολύ δυνατό ματς, που δικαίωσε τη βαθμολογική θέση αλλά και την ποιότητα των δυο ομάδων, ο ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΧΩΡΙΟ Α.Σ.Καρδίτσας επικράτησε με 81-69 του Γ.Σ.Ελευθερούπολης και διατήρησε το αήττητο στο πρωτάθλημα.

Το τελικό σκορ δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα, μιας και η Ελευθερούπολη ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος, απέκτησε διαφορά δέκα πόντων στο ημίχρονο (33-43). Στο δεύτερο μέρος όμως το σκηνικό του αγώνα άλλαξε, ο ΑΣΚ δυνάμωσε την άμυνα του και με ένα επιμέρους 48-26 στο δεύτερο ημίχρονο έφτασε δίκαια και αποφασιστικά σε μια καθαρή νίκη.

Με το Γιάννη Μπουρούση να επιστρέφει στην αγωνιστική δράση μετά το τραυματισμό του, αλλά και το Δημήτρη Βεργίνη να μένει εκτός αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο λόγω τραυματισμού, ο ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΧΩΡΙΟ Α.Σ.Καρδίτσας έφτασε στη νίκη και με ρεκόρ 11-0 είναι η μοναδική αήττητη ομάδα στο πρωτάθλημα.

Καρδίτσα-Ελευθερούπολη 81-69
Διαιτητές: 17-18, 33-43, 55-54, 81-69

Δεκάλεπτα: Ελευθεριάδης Πλ.-Αγραφιώτης Ιωάν.-Δέλλας Χρ. (Τέγα)
Καρδίτσα (Λιόγας): Γράβας 13 (1), Τσιλούλης 16, Καρράς 1, Μπουρούσης 21, Κακλαμάνος 1, Σπυριδονίδης 7 (1), Χάλαρης 6, Ντράσκοβιτς 8, Tσούκας 4, Αλεξιάδης, Βεργίνης 4, Πεφάνης.
Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Τουντζιαράκης 12, Ναούμης 6 (2), Γοργόνης 5, Παπαδόπουλος 5, Δ. Ερμείδης 4, Σκουλίδας 4 (1), Π. Ερμείδης 20 (6), Πάτρας, Τζόρτζεβιτς-Μαρίνκοβιτς 13.