Τετάρτη 2 Φεβρουαρίου 2022

«Πέρασε» από τα Τρίκαλα και την ΑΕΤ ο Αιολικός.

Σημαντική εκτός έδρας νίκη για τον Αιολικό, ο οποίος κατάφερε ανεβάζοντας ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο να διατηρεί διαφορά ασφαλείας, επικρατώντας εν τέλει της ΑΕΤ με 51-65.

Ο Αιολικός είχε προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 12-17 υπέρ του. Η ανασυγκρότηση όμως των δυνάμεων των παικτών του Α.Ε.Τ. έφερε το παιχνίδι στα ίσια κλείνοντας το ημίχρονο 26-28! Η πολύ καλή άμυνα των παικτών του Αιολικού είχε σαν αποτέλεσμα να προηγηθούν στο τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο σφραγίζοντας  τη νίκη  τους. Το παιχνίδι ήταν πολύ δυνατό αλλά συγχρόνως και καθαρό στις διεκδικήσεις  των δύο αντιπάλων.

ΑΕΤ-Αιολικός 51-65
Δεκάλεπτα : 12-17, 26-28, 38-46, 51-65.
Διαιτητές : Παγώνης - Γκαρτζονικας Κ.
ΑΕΤ (Μπαλωμένος Χ.) Μπαλωμένος Χρ.3(1), Μπράμης,  Καταραχιάς,  Γεωργακόπουλος 13(2),  Αργυρόπουλος 7, Αλεξίου 1, Διαλεσιώτης 5,Τ σουρτζιώτης 8, Μπαλωμένος Αθ., Βήτας 1,  Παπνικολόπουλος13(2)
Αιολικός Βόλου: (Καραγιώργος Δ.-Σαμαράς Μ.) Σαββίδης, Μανέ, Σαμαράς 12(3), Μπαιράμης 4, Ζαρνακούπης 3(1), Μισαηλίδης 14, Παρισάκης 21, Βόντζος, Κολτσιδόπουλος, Βαγιόπουλος 11, Δαρτιώτης