Δευτέρα 14 Φεβρουαρίου 2022

«Διπλό» στα Τρίκαλα επί της ΑΕΤ για τον Ίωνα

Τεράστια βαθμολογική νίκη για τον Ίωνα εκτός έδρας με αντίπαλο την μαχητική ΑΕΤ στο κλειστό της Μπάρας και τελικό σκορ 62-71.

Το ματς ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο και την ομάδα του Ίωνα να κλείνει το δεκάλεπτο με ένα μπροστά 16-17. Στο δευτετο δεκάλεπτο η ομάδα του Βόλου πήρε μια διαφορά 7 πόντων στα μισά με 3 τρίποντα από τον Τζημα και 2 του Καλογερόπουλου . Σε εκείνο το σημείο τραυματίστηκε ο Τζήμας με διάστρεμμα και ενώ είχε βάλει ήδη 15(4) .

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Πρέκα διαχειρίστηκε άριστα το ματς και έφτασε τελικά σε μια σημαντική επικράτηση .

Οι φιλοξενούμενοι εκτός του Τζημα αγωνίστηκαν και χωρίς το βασικό τους φοργουορντ Μπεκρή που χάνει την υπόλοιπη χρονια και τον βασικό πλέι μεικερ Κλέαρχο Πρέκα λόγο τραυματισμού .

Να σημειώσουμε οτι στην αρχή του αγώνα η ομάδα του Ίωνα άφησε μια ανθοδέσμη στον πάγκο της ΑΕΤ ως ένδειξη τιμής για τον άδικοχαμενο της προπονητή Χρήστο Γκοτα

ΑΕΤ - Ίωνας  62-71
Δεκάλεπτα: 16-17, 31-39, 46-55, 62-71.
ΑΕΤ (Μπαλωμένος Χ.): Μπαλωμένος Δ., Μπαλωμένος Χ., Καταρακιάς, Γεωργακόπουλος 16 (2), Αργυρόπουλος 8, Αλεξίου 2, Παπανικολόπουλος 11 (3), Τζουριζιώτης 1, Θώμος 9 (1), Βήτας 5, Διαλεσιώτης 10.
Ίωνας (Πρέκας Λ.): Γιαδίνης 4, Καλογερόπουλος 22 (4), Παλάσκας 2, Παπαδούλης, Φώτογλου, Χρηστομάνος 13 (1), Τζήμας 15 (4), Παππάς 3 (1), Στούμπος, Αγάλου-Λωρίτης 11 (1), Βούλγαρης 1.