Πέμπτη 3 Φεβρουαρίου 2022

Ρεάλ-Ολυμπιακός 75-67 (Euroleague) Φώτο+vid

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με 75-67 από τη Ρεάλ στη Μαδρίτη για την 24η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και με 12-9 είναι στην έκτη θέση της κατάταξης.

Με ένα καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον απόλυτο έλεγχο του ματς φτάνοντας μέχρι και στο +16 (22-38), με αφετηρία την εξαιρετική τους άμυνα. Οι Μαδριλένοι ανοίγοντας το ρυθμό στο τρίτο δεκάλεπτο κατόρθωσαν να ψαλιδίσουν το μεγαλύτερο μέρος της διαφοράς φτάνοντας σε απόσταση αναπνοής (50-51). Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην κόψη του ξυραφιού στην τελευταία περίοδο, με τον Γουόκαπ να αστοχεί σε ελεύθερο τρίποντο από τη γωνία στα 59’’ και τα διαδοχικά τρίποντα από Ρούντι και Γιουλ να διαμορφώνουν το 73-65 που ουσιαστικά έκρινε το ματς.

Ο Σάσα Βεζένκοφ με 16, ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με 13 και ο Κώστας Σλούκας με 12 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τον Ολυμπιακό, ενώ ο Τομά Ερτέλ με 20 πόντους ξεχώρισε από τη Ρεάλ, που με 19-3 είναι πρώτη στη βαθμολογία.

Δεκάλεπτα: 10-15, 24-38, 50-51, 75-67

Διαιτητές: Ντιφαλά (Γαλλία), Παστούσιακ (Πολωνία), Ράτσις (Λιθουανία)