Κυριακή 28 Νοεμβρίου 2021

Tρομερό διπλό στον Τρίτωνα ο ΑΣ Καρδίτσα (Φώτο+vid)

Μεγάλη και δραματική νίκη για τον ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΧΩΡΙΟ Α.Σ.Καρδίτσας που πέρασε νικηφόρα με 89-93 από το κλειστό του Στρέφη επικρατώντας του Τρίτωνα στο μεγάλο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής.

Στην πρώτη περίοδο το ματς είχε φρενήρη ρυθμό, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το προβάδισμα με 30-26.

Στη δεύτερη περίοδο το ματς διατήρησε την ισορροπία του, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με τον Τρίτωνα μπροστά με 50-47.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ΑΣΚ ανέτρεψε την εικόνα του αγώνα και πέρασε μπροστά με 70-75.

Στην τελευταία και καθοριστική περίοδο, το ματς απέκτησε άγρια ομορφιά και οι δύο ομάδες μπήκαν ισόπαλες στο τελευταίο δίλεπτο. Εκεί, ο ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΧΩΡΙΟ Α.Σ.Καρδίτσας φάνηκε πιο αποφασιστικός και ψύχραιμος και πήρε μια δίκαιη και πολύ σημαντική νίκη για τη συνέχεια, με τους περίπου 40 Καρδιτσιώτες που ήταν και πάλι δίπλα στην ομάδα να πανηγυρίζουν.

Τρίτων-Καρδίτσα 89-93
Δεκάλεπτα: 30-26, 50-47, 70-75, 89-93
Διαιτητές: Ζαχαρής-Δαρλαμήτσος-Αγραφιώτης Ιωάν. (Ηπιώτης)
Τρίτων (Μιχελάκος): Καραμαλέγκος, Μανοΐλοβιτς 21, Θεοδώρου 9 (1), Αντωνάκης, Τσόχλας 12 (2), Μάντζαρης 15 (4), Παπαδημητρίου 3 (1), Μαυροκεφαλίδης 18 (2), Μελισσαράτος 6, Δημάκος 5 (1).
Καρδίτσα (Λιόγας): Γράβας 2, Τσιλούλης 17 (3), Καρράς 2, Μπουρούσης 20 (2), Κακλαμάνος 9 (3), Σπυριδονίδης 3 (1), Χάλαρης 10, Ντράσκοβιτς 13, Τσούκας 2, Βεργίνης 15 (4), Πεφάνης.