Σάββατο 13 Νοεμβρίου 2021

Έκτη νίκη για την Ανόρθωση που επικράτησε εύκολα του Φοίβου Γιάννουλης με 86-75.

Η Ανόρθωση δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει του Φοίβου Γιάννουλης με 86-75 και να κάνει την έκτη της νίκη σε επτά αγώνες στο πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑΘ.

Πολύ δυνατά ξεκίνησε το παιχνίδι η Ανόρθωση παρά το γεγονός ότι παρατάχθηκε με σημαντικότατες απουσίες (Ζαρογιάννης, Γεωργίου, Καραθανάσης, Σουλιώτης) και μόλις στο 4’ προηγήθηκε με 16-4.

Το δεκάλεπτο έληξε 30-20 με τις άμυνες των δυο ομάδων να περνούν σε δεύτερο ρόλο, ενώ ο κορυφαίος για τους γηπεδούχος Μπόγδανος πρόλαβε και πέτυχε 16 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο έπεσε ο ρυθμός και από τις δυο ομάδες και με επί μέρους σκορ δεκαλέπτου 17-16 οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 47-36 ενώ και οι δυο ομάδες είχαν πετύχει από τέσσερα τρίποντα.

Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου η Ανόρθωση ήταν και πάλι σαρωτική (πετυχαίνοντας τέσσερα τρίποντα, δυο ο Τσώλης και δυο ο Καραγεώργος) και με ένα νέο σερί (14-2), στο 24’ το σκορ είχε διαμορφωθεί 61-38 με την υπόθεση νίκη να κλειδώνει για τους γηπεδούχους.

Οι δυο προπονητές Καπουρνιώτης-Παπαιωάννου στο υπόλοιπο του παιχνιδιού μοίρασαν τον χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίχτες που είχαν στη διάθεση τους. Στο 36’  ο φωτεινός πίνακας έδειχνε 84-64, αλλά ο μαχητικός Φοίβος στα τελευταία τέσσερα λεπτά με σερί 11-0 έκανε το 84-75. Το τελευταίο καλάθι που διαμόρφωσε και το τελικό σκορ πέτυχε για τους γηπεδούχους ο 15χρονος Γιώργος Τασούδης που έκανε και την πρώτη του εμφάνιση με την ανδρική ομάδα.

Στα αξιοσημείωτα ο πολύς κόσμος που βρέθηκε στις κερκίδες του ΕΑΚ, με την μερίδα του λέοντος να ανήκει σε αθλητές της ακαδημίας της Ανόρθωσης και τους γονείς αυτών αλλά και το πολύ καλό κλίμα μεταξύ των δυο ομάδων παρά το γεγονός ότι και οι δυο αντίπαλοι πάλεψαν μέχρι τέλους για την νίκη..

Ανόρθωση - Φοίβος  86-75
Δεκάλεπτα:30-20, 47-36, 69-52, 86-75.
Διαιτητές: Δολγυρας - Γιαννούλης
Ανόρθωση (Καπουρνιώτης):  Καραγεώργος 11(2), Τασούδης 2, Κοντάκης, Μπόγδανος 29(3),  Παπαιωάννου, Τσώλης 24(3), Γαλανάκης, Μουχάρεμ 8, Φιλίππου 12.
Φοίβος:(Παπαϊωάννου) Τρασάς, Τσιγκρίκης, Καραδήμος 11, Σαμουλαδάς 2, Οικονόμου 22(1), Γρίβας 7(1), Κουγιώνας 7(1), Μπακαρός 20(3), Τριανταφυλλίδης 6, Βησσαρίου.