Τετάρτη 17 Νοεμβρίου 2021

Ζαλγκίρις-Παναθηναϊκός 76-69 (Euroleague) φώτο

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με 76-69 από την Ζαλγκίρις στο Κάουνας για την δέκατη αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι «πράσινοι» πέτυχαν τους τέσσερις πρώτους πόντους του αγώνα (0-4), αλλά είδαν τους αντιπάλους τους να ανατρέπουν άμεσα την κατάσταση. Η Λιθουανική ομάδα έκλεισε στο 20-12 το πρώτο δεκάλεπτο και στα μισά της δεύτερης περιόδου έφτασε σε διψήφια διαφορά, 34-20. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πλησιάσει στους έξι στο τέλος του ημιχρόνου (43-37), για να βρεθεί όμως και πάλι στο -11, 60-49, λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Στην τελευταία περίοδο η ελληνική ομάδα έφτασε σε απόσταση βολής, 67-65 με καλάθι του Παπαγιάννη 3:50 πριν το τέλος. Στα τελευταία λεπτά, ωστόσο, η Ζαλγκίρις είχε καλύτερες επιλογές και έφτασε στην πρώτη της νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα, με τους «πράσινους» να μένουν στις δύο.

Ο Ντάριλ Μέικον με 21 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού.

Δεκάλεπτα: 20-12, 43-37, 60-52, 76-69