Δευτέρα 25 Οκτωβρίου 2021

Αιολικός - Ίωνας 48-68 (Εφηβικό Μαγνησίας)

Για την 1η αγωνιστική του εφηβικού πρωταθλήματος Μαγνησίας σε ένα πολύ ωραίο ματς με πολύ πάθος και ένταση ο Ίωνας επικράτησε του Αιολικού με 48-68.
Ο Αιολικος ξεκίνησε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 3 πόντους  (17-14) στο πρώτο δεκάλεπτο. Στην συνέχεια η ομάδα του Ίωνα  πίεσε καλά έλεγξε τον ρυθμό και πέρασε μπροστά στο ημίχρονο (27-34).

Οι έφηβοι του Αιολικού ήταν ανταγωνιστικοί μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι τραυματισμοί του Μισαηλίδη και Σαββίδη είχε σαν αποτέλεσμα να χάσει τη συνοχή η ομάδα του Αιολικού ξεφεύγοντας έτσι ο Ιωνας με ένα επί μέρους σκορ 14-5 υπέρ του φτάνοντας στο τελικό +20 (48-68) .

Για την ομάδα του Ίωνα που έπαιξε με σημαντικές απουσίες έλειπαν οι Βοσινάκης, Φώτογλου και Παπαδημητρίου.

Σε ανακοίνωση του για την διαιτησία ο Ίωνας αναφέρει:
«Η ομάδα μας συγχαίρει τον ΕΝΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΔΙΑΙΤΗΤΗ του αγώνα και διαμαρτύρεται έντονα καθώς για ένα ματσ Εφηβικού που ήταν ντέρμπι ορίστηκε μόνο ένας διαιτητής και δεν υπήρχε δεύτερος.»

Αιολικός - Ίωνας 48-68
Δεκαλεπτα : 17-14, 27-34 , 43-54, 48-68.
Αιολικός (Σαμαράς Αντ.) Κωστόπουλος , Λάιος, Χατζής 7, Γκίστι, Μισαηλίδης,16(2), Σταθόπουλος, Χράπαλος, Βόντζος, Θεοδωρόπουλος 5 , Γραμματίκας,  Σαββίδης 8, Μπαιράμης 12
Ίωνας : (Πρέκας)Δημόπουλος , Πρέκας 28 (2)Παπαδούλης 12(1), Παναγής 11, Πετκογλου 4 , Καραμπατης 11(2), Γιαδινης 2, Βοσινάκης , Στούμπος , Φώτογλου.