Κυριακή 22 Δεκεμβρίου 2019

Ιωλκία-Ανάληψη 73-79 (Α2 ΕΣΚΑΘ)

Σε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι η Ανάληψη επικράτησε στην παράταση της Ιωλκίας με 73-79 και συνέχισε το αήττητο σερί της κάνοντας το 9 στα 9 στο πρωτάθλημα της Α2 ΕΣΚΑΘ.

Στο πρώτο  ημίχρονο η Ιωλκία μπήκε δυνατά στον αγώνα και κατάφερε να προηγηθεί με 8 πόντους (33-25). Στο δεύτερο ημίχρονο όμως το σκηνικό άλλαξε καθώς η Ανάληψη μπαίνοντας από την αρχή δυνατά κάλυψε την διαφορά και πέρασε μπροστά στο σκορ με την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Συναρπαστική εξέλιξη είχε και η 4η περίοδο,  αφού 2 λεπτά πριν το τέλος η φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 57-65, αλλά η Ιωλκία πίεσε και κατάφερε με ένα επί μέρους 8-0 να οδηγήσει το παιχνίδι στην παράταση ισοφαρίζοντας σε 65-65.

Στην παράταση οι παίκτες του Τύμπα με πιο καθαρό μυαλό και δίνοντας όλα τα ψυχικά τους αποθέματα και με σωστές επιλογές έφτασαν στην νίκη σε ένα καταπληκτικό παιχνίδι.

Ιωλκία-Ανάληψη  73-79
Δεκάλεπτα: 19-14, 33-25, 43-45, 65-65 κ.α. , 73-79 παρ.
Διαιτητές: Καλογερόπουλος - Κοντοστάθης
Ιωλκία(Αναγνωστόπουλος) Μαυρόπουλος 2, Κλείτσας , Παπαιωάννου 24(3), Καραμπελιάς , Τσαγκλής 19(5), Ρηγάκης 8, Μαστροπαναγιώτης , Βασδέκης 15, Κόκκινος , Δάφκος , Νικόπουλος 5(1), Φασούλας ,
Ανάληψη (Τύμπας): Καζεπίδης 4, Στεργιούλας-Παπαζήσης 19, Ευαγγελινός 18(2), Αλεξίου 15(1), Μπακίρης Α., Μαρδέλης  , Μπακίρης Κ. 3(1), Βουγιούκας , Κοντογιάννης , Αναστασόπουλος 15(3), Βούλγαρης , Αγάλου-Λωρίτης 5.