Σάββατο 15 Οκτωβρίου 2016

Κύπελλο ΕΣΚΑΘ: Εθνικός Λάρισας - Α.Ε.Β.Δ 67-59. (φώτο+vid)

Πολύ πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ (67-59) επιβλήθηκε ο Εθνικός του Διμηνίου και προκρίθηκε για τα προημιτελικά του κυπέλλου ΕΣΚΑΘ στο κλειστό του Αγίου Θωμά. Οι φιλοξενούμενοι έβαλαν δύσκολα στους Λαρισαίους, αφού πάντα έβρισκαν τον τρόπο να επιστρέφουν στον αγώνα μετά από διαφορές ακόμη και 14 πόντων (31-17 στο 16΄), ενώ κατάφερναν συχνά να προηγούνται στο σκορ.

Αν και οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλά (με κορυφαίο τον Κρικώνη όπου είχε σημειώσει ήδη 18 πόντους στο πρώτο 10λεπτο!) και συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό ως το 18΄, μετά έχοντας κακές επιλογές στην επίθεση και απέναντί τους μια καλοδουλεμένη ομάδα, βρέθηκαν να κυνηγάνε στο σκορ στις αρχές της τελευταίας περιόδου (50-54).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως οι αθλητές του Σακάρη, με την βοήθεια των έμπειρων Πιτσαρή και Νασίκα έκαναν ένα 17-4 και πήραν μια αγχωτική αλλά δίκαιη πρόκριση. Κορυφαίος για τον Εθνικό ήταν ο Κρικώνης και ακολούθησαν σε απόδοση οι Νασίκας και Πιτσαρής.

Οι άνθρωποι του Εθνικού εκφράζουν τα θερμά τους συλλυπητήρια στον αθλητή Κώστα Αργυρόπουλο για τον χαμό ενός αγαπημένου του προσώπου.