Κυριακή 29 Σεπτεμβρίου 2024

Rising Stars: Ήττα-αποκλεισμός για τον Νέο Κεραυνό με 70-66 από τον Πιερικό Αρχέλαο.

Ο Πιερικός Αρχέλαος κατάφερε να επικρατήσει του Νέου Κεραυνού με σκορ 70-66, αποκλείοντας την λαρισινή ομάδα από την προκριματική φάση του Rising Stars.

Ο αγώνας ήταν σφιχτός και γεμάτος ένταση, με τις δύο ομάδες να μάχονται σκληρά για τη νίκη. Ο Πιερικός Αρχέλαος ξεκίνησε δυναμικά και κατάφερε να αποκτήσει προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, κλείνοντας το σκορ στο 39-29.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του Κεραυνού έδωσαν μάχη, μειώνοντας τη διαφορά και φτάνοντας κοντά στην ανατροπή. Συγκεκριμένα ο Πιερικός Αρχέλαος ανέβασε τη διαφορά στους δεκαπέντε πόντους (49-34) στο 23’ 12”, ενώ έφτασε έως και τους δεκαεπτά (60-43) στο 28’ 56”, με το σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου να διαμορφώνεται σε 60-44.

Οι παίκτες του Αντώνη Πάκα μείωσαν σε 67-59 στο 33’ 59” και εν συνεχεία σε 68-66 3’ 22” πριν το τέλος βάζοντας φωτιά στο παιχνίδι, ωστόσο δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή καθώς  στον εναπομείναντα χρόνο δεν σημείωσε άλλον πόντο και τελικά γνώρισε την ήττα με  70-66.

Με αυτή την ήττα, ο Νέος Κεραυνός δεν κατάφερε να προκριθεί στην επόμενη φάση του Rising Stars, ενώ ο Πιερικός Αρχέλαος θα συνεχίσει την πορεία του στη διοργάνωση

Πιερικός Αρχέλαος-Νέος Κεραυνός 70-66
Δεκάλεπτα: 19-15, 39-29, 60-44, 70-66
Διαιτητές: Χατζημπαλίδης, Πάνος.
Πιερικός Αρχέλαος (Ευγενειάδης): Καραμούζας 10, Αδαμίδης 2, Στρίμπας 17 (1), Σουλής 10, Αποστολόπουλος 9 (1), Πόδας 7 (1), Ναβροζίδης, Νούλας 11 (2), Κουτρούλας 4, Κόκλας.
Νέος Κεραυνός (Πάκας): Μπίλιος 20 (4), Τριανταφυλλίδης Θ., Τριανταφυλλίδης Κ. 4, Σχοινάς 11 (1), Πέρκας 13 (1), Τσιλούλης, Λιάμπος 6, Βαρέτας 9, Ζήλος 3, Τασιούλης, Καραδήμος, Αρσένης.